Pozwolenie na broń

Wydawanie pozwoleń na posiadanie broni palnej reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zgodnie z jej zapisami, do posługiwania się bronią palną wymagane jest specjalne pozwolenie, wydawane przez komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji, właściwej miejscu stałego pobytu osoby o nie się ubiegającej. Komórką organizacyjną załatwiającą sprawy związane z pozwoleniami na broń w Komendzie Wojewódzkiej Policji jest Wydział Postępowań Administracyjnych, do którego osoby zainteresowane kierują wnioski o wydanie pozwolenia na broń palną. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń palną (niezależnie od rodzaju i celu posiadania) musi:

  • Mieć ukończone 21 lat życia. Odstępstwem od tej normy są pozwolenia wydawane osobom, które ukończyły 18 lat życia, lecz są ona wydawane jedynie na wniosek szkoły, organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego, wyłącznie na broń służących do celów sportowych.
  • Posiadać stały adres zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
  • Wykazać się brakiem zaburzeń psychicznych, psychologicznych lub ograniczeń w sprawności psychofizycznej, brakiem uzależnień od alkoholu lub substancji psychoaktywnych oraz niekaralnością.

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BROŃ PALNĄ DO CELÓW SPORTOWYCH – KROK PO KROKU

  1. Zapisz się do naszego Stowarzyszenia lub innego klubu strzeleckiego. Deklaracja do pobrania.
  2. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią palną, jej budową i obsługą.
  3. Przeczytaj ustawę o broni i amunicji, zapoznaj się z przepisami dotyczącymi sportów strzeleckich i strzelnic,
  4. Trenuj, trenuj, trenuj i obywaj się z bronią. Trenuj na licencjonowanej strzelnicy pod opieką instruktora z uprawnieniami – zapraszamy!
    Bierz udział w zawodach, pamiętaj że każdy kiedyś miał swój pierwszy raz i musiał trochę poczekać na pierwszy puchar czy medal . Kalendarz zawodów.
  5. Ukończ wewnętrzny kurs przed przystąpieniem do egzaminu na Patent Strzelecki
  6. Po trzech miesiącach od rejestracji, której dokonał klub w PZSS, możesz wypełnić wniosek o nadanie Patentu Strzeleckiego i po dopełnieniu formalności zapisać się na egzamin na patent PZSS
    Zapisy pod tym linkiem
  7. Zdaj egzamin teoretyczny (jeden na wszystkie rodzaje broni) i praktyczne (dla każdej oddzielne) – wszystko zdajesz jednego dnia, w jednym miejscu. Na egzaminie zazwyczaj jest także lekarz, który wydaje stosowne orzeczenie
  8. Po uzyskania Patentu Strzeleckiego, który pojawi się na Twoim koncie zawodnika w portalu PZSS możesz złożyć wniosek o nadanie licencji zawodniczej – również za pośrednictwem konta zawodnika na portalu PZSS.
  9. Trenuj, startuj w zawodach – zbieraj starty potrzebne do uzasadnienia w podaniu o pozwolenie na broń.
  10. Zbierz dokumenty: patent strzelecki, licencję zawodniczą, zaświadczenie o przynależności do klubu,
  11. Wykonaj komplet niezbędnych badań lekarskich – pamiętaj, że są ważne tylko przez 3 miesiące!
  12. Wypełnij wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych wskazując ilość potrzebnej broni każdego typu i uzasadniając każdą sztukę. Dołącz protokoły z zawodów.
  13. Komplet wyżej wymienionych dokumentów złóż we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania Wydziale Postępowań Administracyjnych Wojewódzkiej Komendy Policji.
  14. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, odbierz pozwolenie i promesy uprawniające do zakupu broni palnej.